Już się trąbi wszem i wobec o nowych ulgach ZUS. Oto za chwilę na salony wkracza nowy przepis przynoszący ulgę początkującym przedsiębiorcom. Jak to dobrze, jak to miło…Tyle prezentów nam państwo daje w tym roku….. To ja wrzucę trochę kamyczka do ogródka, żeby nie było tak pięknie i lukrowo. Kliknij w obrazek i pobierz ściągawkę 🙂

 

Działalność bez rejestracji i opłat ZUS

Na początek Konstytucja Biznesu. Obowiązuje od niedawna i dzięki temu wiele osób sprzedających swoje wyroby „na czarno” odetchnęło z ulgą.  Konstytucja wprowadziła bowiem możliwość prowadzenia działalności gospodarczej (w skrócie dg) bez rejestracji do kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1050 zł). To ogromny plus dla przedsiębiorców, w szczególności mam, które podczas opieki nad maluchami postanowiły sobie trochę dorobić. Minusem jest próg do którego możesz prowadzić dg bez rejestracji oraz brak ubezpieczenia w ZUS. Obowiązuje kwota przychodu a nie dochodu (przypominam: dochód = przychód – koszty). Prowadząc biznes 1050 zł to często raptem 100-200 zł dochodu. Skorzystają więc przede wszystkim ci, którzy prowadzą sprzedaż produktów czy usług bezkosztowych (czyli gdzie większość z ceny sprzedaży to robocizna i marża). Więcej informacji o dg bez rejestracji znajdziesz tutaj.

Ulga na start – mniejsze składki na 6 mcy próby

Konstytucja Biznesu wprowadziła także długo wyczekiwaną ulgę na start w składkach ZUS. Przewiduje ona  tzw. próbny okres rejestracji firmy do 6 mcy, podczas którego płacimy jedynie składkę zdrowotną. Po tym okresie, jeżeli chcesz nadal prowadzić dg wchodzisz w następną, preferencyjną składkę, tzw. „mały zus” na okres 24 pełnych miesięcy (słowo pełnych ma tu ogromne znaczenie). Wg tego przepisu wydłuża się okres płacenia niższego ZUS z aktualnych 24 mcy do 30 mcy.  Zmiana ta jest bardzo korzystna dla wielu młodych firm, których wlaściciele obawiają się, czy zarobią na składki ZUS. Różnicę widać gołym okiem:

Składka zdrowotna – 319.94 zł (pierwsze 6 mcy) Tzw.: „mały zus” – 520.09 zł (kolejne 24 pełne mce) Obowiązkowe składki przedsiębiorcy po ulgach – 1.228,70 zł (obowiązkowy zus po ulgach)

ZUS proporcjonalny od przychodu…..

Kolejna ustawa, tak bardzo wyczekiwana czeka już na prezydencki podpis. Jest to wprowadzenie zasady opłacania skladek ZUS proporcjonalnie do przychodu osiąganego przez przedsiebiorcę.  I tak firmy, których miesięczny przychodód nie przekracza 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to próg 5250 zł) będą płacić ZUS obniżony, proporcjonalnie do przychodów. Wspaniała sprawa, szczególnie dla tych najmniejszych firm. To ile będziemy płacić? Każdorazowo całą składkę zdrowotną, czyli obecnie 319,94 zł. Dalej to już zależeć będzie od naszych przychodów. Najmniejsza składka będzie wynosić tyle, ile ZUS preferencyjny (czyli obecnie jest to 520,09 zł) i będzie wzrastać o ok. 16 groszy na każdą złotówkę ponad limit, nie przekroczy jednak maksymalnego, obecnie obowiązującego ZUS dla przedsiębiorców (teraz:1232 zł). Podstawą ustalenia wysokości składek jest przychód z poprzedniego roku w przeliczeniu na 12 miesięcy. NA tej podstawie ustalane będą składki na każdy kolejny miesiąc nowego roku. Wg informacji z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, po wejściu ustawy w życie (obecnie czeka na podpis głowy państwa) na stronie https://www.mpit.gov.pl/ zostanie opublikowany specjalny kalkulator umożliwiający określenie wysokości składek.

…a gdzie te kamyki?

Żeby nie było tak wspaniale, należy sobie jasno powiedzieć, jakie są minusy poszczególnych rozwiązań, bo plusy widać gołym okiem 🙂

  1. Działalność bez rejestracji ogranicza przychód (obecnie 1050 zł), a nie dochód. Wiadomo, za takie pieniądze, szczególnie jeżeli mamy jeszcze koszty wytworzenia produktu / wykonania usługi, się nie przeżyje.
  2. Działalność bez rejestracji nie podlega pod ZUS – musisz pamiętać, że jeżeli nie masz możliwości „podpiąć się” pod umowę czy członka rodziny, nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, nie wspominając już o składkach wypadkowych czy społecznych.
  3. ZUS proporcjonalny od przychodu znowu uzależniony jest od przychodu a nie dochodu firmy. Skorzystają na nim więc głównie mali przedsiębiorcy, samozatrudnieni oraz osoby tylko dorabiające. Czyli wszyscy ci, którzy mają produkcję lub świadczą usługi niskokosztowe. Firmy, które mają wysokie obroty, ale niskie marże (np. komis samochodowy, gdzie jednorazowa sprzedaż samochodu to 10 tys zł a marża na sprzedaży wyniesie np. 2 tys zł), nadal pozostają bez wsparcia.
  4. Każdy przedsiębiorca będzie mógł korzystać z ulg maksymalnie przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia działalności. Oznacza to, iż jeżeli zakładasz dziś firmę to okres preferencyjnych składek wynieść mogą max 36 mcy (przy założeniu, że nie przekroczysz limitu przychodu do proporcjonalnego ZUS) i będzie wyglądać tak:
    1. Ulga na start 6 mcy – składka zdrowotna – ok. 320 zł
    2. „Mały” ZUS na 24 mce – preferencyjna składka 520 zł
    3. ZUS proporcjonalny do przychodu – w tym przypadku będziesz mogła skorzystać z tej ulgi tylko 6 mcy – składka minimalna 520 zł.

WAŻNE – powyższe kwoty obowiązują w 2018 roku. Będą się zmieniać w związku ze zmianą wynagrodzenia minimalnego.