Case:

Karolina jest grafikiem. Świadczy, poza pracą na etacie, usługi projektowania stron internetowych oraz wykonywania prostych wizualizacji. W większości miesięczny przychód nie przekracza kwoty 1050 zł, jednak Karolina podpisała umowę z nowym klientem na stałe comiesięczne zlecenia, z których będzie otrzymywać 500zł miesięcznie. Oznacza to, iż w danym miesiącu może przekroczyć limit 1050zł przychodu. Karolina chce nowemu klientowi wystawić rachunek z tytułu umowy o dzieło, a pozostałą część zleceń prowadzić w ramach dg bez rejestracji.

Działalność bez rejestracji..

…istnieje od niedawna i jest długo wyczekiwaną zmianą i ułatwieniem dla przedsiębiorczych osób, które chcą dorabiać na niewielką skalę. Wraz z pojawieniem się nowych możliwości, zmieniono wiele dodatkowych przepisów – np ustawę o podatku dochodowym, dzięki czemu rozliczenie przychodów osiąganych w dg bez rejestracji jest możliwe w pit rocznym, zamiast comiesięcznych zaliczek. Jak prowadzić ewidencję i rozliczać dg bez rejestracji dowiesz się tutaj.

Limit przychodu

Dg bez rejestracji ogranicza podatnika na dwa sposoby. Po pierwsze nie jest możliwe prowadzenie takiej formy zarobkowania dla wszystkich typów działalności, które wymagają dodatkowych pozwoleń czy koncesji. Po drugie ogranicza nas limit przychodu (pamiętaj przychód to suma sprzedaży w danym mcu a dochód to przychód – koszty) – dg bez rejestracji jest możliwa do prowadzenia do kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia  (obecnie 1050zł).

Zlecenia, dzieło a dg bez rejestracji

W powyższym case Karolina prowadzi dg bez rejestracji i zazwyczaj nie przekracza dozwolonego limitu. Jednak nowy klient może spowodować, że w najbliższym miesiącu przekroczy kwotę 1050zł. Karolina wymyśliła więc, że dla tej firmy usługi będzie świadczyć w ramach umowy o dzieło. Co na to US? i ZUS?

Podobne przykłady były niejednokrotnie opisywane przez fiskusa – takie działania będą uznawane za celowe unikanie opodatkowania i ich konsekwencją będzie traktowanie całej działalności jako działalności gospodarczej, a tym samym naliczenie należnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz należnych fiskusowi podatków (dochodowego ale też i VAT, jeżeli taki obowiązek w danej działalności zaistniał).

Co powinna zrobić Karolina?

Dopóki nie przekracza limitu przychodu, może prowadzić dg bez rejestracji, jak dotychczas. Kiedy jednak osiągnie miesięcznie większą kwotę, ma 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEiDG. To wiąże się z kosztami, ale prześledźmy sytuację Karoliny dokładniej:

  • obecnie pracuje na etacie, więc prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą i osiągając z umowy o pracę wynagrodzenie conajmniej minimalne, z działalności odprowadza tylko składkę zdrowotną.