Nie będę się rozwodzić nad słusznością obchodzenia tego święta czy też jego pochodzenia. Raczej chcę Wam pokazać zjawisko tworzenia nowych okazji do imprezowania, jako sposób na biznes. Tak, dobrze czytacie – świętowanie to zawsze jest dla kogoś okazja do zarobienia sporych pieniędzy, dlaczego więc nie wykorzystać tego w swojej działalności?

Halloween w Polsce

Na początku oglądaliśmy obchody Halloween w filmach produkcji amerykańskiej. I to zarówno horrory, jak i komedie. Te pierwsze przerażały, te drugie śmieszyły i zachęcały do zabawy. No i się zaczęło …. Najpierw domówki na małą skalę, potem imprezy w klubach. Z czasem i zwyczaj chodzenia po domach zyskał sobie sympatię. A skoro zaczęliśmy obchody Halloween, to musiało się znaleźć miejsce na dodatki, przebrania oraz ….dynie. I tak nasze sklepy z roku na rok coraz obficiej się zaopatrują w specjały rodem z horrorów, żebyśmy mogli świętować. Ale…żeby kupować, trzeba nas zachęcić, więc media oraz markety i galerie handlowe, restauracje, puby itp. wszem i wobec zachęcają nas do hucznego świętowania obchodów Halloween.

Biznes jest imprezą

I w ten oto prosty sposób w świadomości Polaków Halloween stał się kolejną okazją do kupowania i świętowania. Albo – świętowania i kupowania. Zaczęli najwięksi – markety i galerie handlowe, internetowe portale pośredniczące w sprzedaży. W tym roku i małe sklepiki, i warzywniaki, kwiaciarnie a także reprezentanci rękodzielnictwa rozpoczęli batalię o sprzedaż okazjonalną. Biznes się kręci, bo modnie jest podążać za tłumem – mieć choćby dynię czy lampki lub wyprawić małe przyjęcie czy też  wyjść do klubu. Tym bardziej, że 1.11 w Polsce jest dniem wolnym od pracy, to i czas na odpoczynek się znajdzie.

I Ty skorzystaj z okazji

Nie tylko Halloween zapuszcza korzenie w naszej kulturze. Dzień św. Patryka a wcześniej Walentynki już na dobre zapisały się w naszym kalendarzu. Z roku na rok doprowadzając do coraz większego szaleństwa. Klienci prześcigają się w pomysłach na obchody tych szczególnych dni. Im huczniej i modniej, tym są chętni, by więcej zapłacić. Stare przysłowie mówi, że jak jest okazja do świętowania, należy z niej korzystać, więc i Ty w kalendarzu promocji wpisz te święta, by z wyprzedzeniem zaplanować specjalne promocje.

Myślisz, że w Twojej branży nie można obchodzić Halloween?

Mój dostawca tkanin wysyła co 2 tygodnie maile z ofertami, zawsze nawiązując do okazji: „Przedwyborcze obietnice zamieniamy na rabaty”, „Dynia zjadła ceny”, „Zakochani płacą mniej” itp. A niby tkanina nie ma nic do tych okazji…. W przypadku promocji nie ważne co, ważne by mówili, bo każda okazja czyni…KLIENTA 🙂