Staram się na bieżąco Was informować nie tylko o zmianach w przepisach prawnych ale też i zagrożeniach w codziennym życiu Szefówki.
O split payment oraz systemie monitorującym nasze rachunki bankowe (STIR) pisałam już w lipcu tego roku. Skarbówka prześwietla obecnie wszystkie nasze dochody a hasło: „Polska bezgotówkowa” i darmowe terminale płatnicze mają nas zachęcić do zaniechania odkładania gotówki w sejfach czy skarpetach. Wiadomo, nad gotówką nie można zapanować, a nad elektronicznym obiegiem pieniądza już tak.
 
Dziś Ministerstwo Finansów wypowiada się na temat dbania o interesy przedsiębiorców. Jeżeli jakaś firma miała pieniądze na koncie a zalegała z płatnościami wobec innych podmiotów, będzie zgłaszana do UOKiK.
Skąd ta wiedza w rękach urzędników?
➡️Obowiązkowe sprawozdania JPK generują informację o naszych fakturach kosztowych i przychodowych oraz ich terminach płatności.
➡️Indywidualne konta w ZUS oraz split payment pozwala na śledzenie przepływów w ramach płatności publiczno-prawnych.
➡️System STIR pozwala śledzić nasze płatności wykonywane z rachunków bankowych (w tym także za pomocą kart płatniczych czy z terminali).
 
W skrócie: urząd skarbowy wie komu i ile płacisz, czy płacisz faktury w terminie, czy Tobie klient płaci w terminie. Urząd wie też, że masz środki na koncie, a nie płacisz swoim dostawcom. I takie firmy będzie ścigać. Na celowniku skarbówki znajdą się nie tylko oporni w płatnościach klienci ale też ci, którzy wymuszają na dostawcach długie (powyżej 60 dni) terminy płatności. Zdaniem Ministerstwa Finansów, to generowania zatorów płatniczych przez nierzetelnych klientów a nie split payment jest przyczyną problemów z płynnością polskich przedsiębiorców.